Hlavní stránka

Zpět


ZÁSADY SPRÁVNÉHO OPALOVÁNÍ 

Kdo se může opalovat ? 

    Každý, kdo se opaluje i na přírodním slunci. Osoby s citlivou pokožkou se dokonce opalují příjemněji a bezstarostněji, protože u opalovacích přístrojů ERGOLINE se na pokožku sotva dostanou paprsky UVB, které způsobují spálení. 

Jaké doby opalování se doporučují ? 

    Ačkoli se za použití opalovací metody s paprsky UVA téměř nemusíte obávat spálení pokožky, měl by se zpočátku brát trochu ohled na individuální citlivost kůže: 

Pozor! Při stanovování délky intervalů je třeba vycházet z typu přístroje, počtu a typu opalovacích lamp. Poraďte se prosím s obsluhujícím personálem. 

40 x 160W UV-lamp - max. doba opalování na slunci bez ochranných prostř. bez nebezpečí spálení 

Typy kůže : 

II. světlá  III. normální  IV. tmavá 

1. opalování 

4 minuty  8 minut  8 minut 

2. opalování 

4 minuty  12 minut  12 minut 

3. opalování 

8 minut 12 minut  12 minut 

4. opalování 

8 minut 12 minut  16 minut 

5. opalování 

8 minut 16 minut  16 minut 

6. opalování 

12 minut  16 minut  20 minut 

Kolik opalovacích lázní je třeba ? 

    I zde přichází samozřejmě v úvahu individuální schopnost opalování - jako na přírodním slunci. Zpravidla se dosahuje u normálně hnědnoucí pokožky po 3 - 5 slunečních lázních překrásné rovnoměrné zabarvení. První sluneční lázně by se u normální pokožky měly provádět každý den, u citlivé pokožky každý druhý den. Aby se udrželo již jednou dosažené hnědé zbarvení, stačí normálně 1 až 2 sluneční lázně za deset dnů. 

Má se používat krém na opalování ?

Ne. Kosmetické krémy na opalování s ochranným faktorem mají odfiltrovávat agresivní paprsky slunce. Srovnatelné paprsky jsou ale v záření solárií Ergoline obsaženy jen v minimálním množství, takže taková ochrana je zbytečná. Podstatnější je, aby se pokožka před každou sluneční lázní důkladně očistila od make-up a dobře vysušila. 

Pro solární opalování jsou vhodné solární krémy, které pokožku vyživují vitamíny A, E a urychlující proces zbarvení pigmentu v pokožce. Solární kosmetika dodává pokožce vlhkost a tím zpomaluje proces stárnutí. Pokožka se stává hebkou, jemnou a pružnou. Krémy lze příjemně vtírat, vstřebávají se rychle, hluboko a beze zbytků do kůže. 

Důležité upozornění 

Existují některé léky s vnitřní nebo vnější aplikací, které mohou značně zvyšovat citlivost pokožky vůči paprskům UV. Například : antibiotika - tetracyklin, chlorpromasin, sulfonamidy, antirevmatika, psoraleny jako meladinin, kyselina vitamínu A a deriváty. 

Během aplikace takových preparátů a krátce po ní je nutné vynechat sluneční lázně - i na přírodním slunci. V případě pochybností se předem informujte u ošetřujícího lékaře! 

Během procesu opalování bezpodmínečně zavřete oči a používejte dodávané ochranné brýle, nepropustné pro paprsky UV. V žádném případě nepoužívejte opalovací stroj, jestliže je poškozený deskový filtr. 

Tepelný erytém (zrudnutí kůže ) 

U citlivých pokožek může v jednotlivých případech docházet k tepelnému erytému, tzn. pokožka silně zčervená trvalým působením infračerveného záření (tepelného záření ). Toto zarudnutí není spálení kůže a po zdravotní stránce je nevýznamné. Intervaly opalování by se měly zkrátit, aby se dosáhlo pozvolného návyku. 

Solárium a slunce v jeden den 

Tomu by se mělo pokud možno zabránit, aby nedošlo k překročení denní dávky UV záření a tím ke spálení kůže. 

Co dělat, když přece jen dojde ke spálení kůže ? 

Mírné spálení je nejlépe nechat odeznít. To znamená udělat si několik dní přestávku ve slunění, ošetřit kůži prostředky, které jí dodají vlhkost, a hodně pít. V případě silného spálení, byste měli vyhledat lékaře. 

PŘI SLUNĚNÍ MOHOU ZPUSOBIT VEDLEJŠÍ ÚČINKY TYTO PŘÍPRAVKY 

Látka: 

Obsažená v: 

Sulfonamid 

léky obsahující antibiotika 

Tetracyclin 

antibiotika, antiakné přípravky 

Kyselina nalideksinová 

léky proti infekcím močových cest 

Sulfonylureum 

léky při léčbě cukrovky 

Phenothiazin 

léky proti stresu 

Psoralen 

přípravky pro rychlé opálení 

Cyclamate 

umělá sladidla 

Kyselina para - aminobenzoová 

přípravky pro ochranu proti slunci 

Moschusový olej 

parfémy 

odbarvovač 

prací prostředky 

Eosin 

barvící prostředky 

Halogenisované salizylanilidy 

látky ničící plísně, mimo jiné i mýdla

Hlavní stránka

Zpět