Hlavní stránka

Zpět


Stará dobrá sauna

    Teplovzdušné, horkovzdušné i parní lázně byly známé již v dávné historii lidstva. Během tisíců let zaznamenaly obrovské změny. Od vyhřátého koutku v jeskyni přes sruby až k nejmodernějším baleným montovatelným prvkům z prvotřídního dřeva s vynikající izolací. Od kamenů ohřívaných ohněm k moderním elektrickým topidlům střeženým elektronikou.
    Nejrozšířenějším typem je tzv. finská sauna, jejíž masové šíření do světa začalo v 60. letech minulého století.
Do podvědomí lidí se sauna dostala hlavně jako zařízení, které má blahodárné účinky na zdraví člověka, především výborný preventivní účinek. Pravidelné saunování posiluje obranné schopnosti lidského organismu a snižuje výskyt různých onemocnění.
    Je však nutné poznamenat, že saunování je individuální požitek, a proto jej musí každý jednotlivec vyzkoušet a najít ten nejvhodnější způsob. Pouze správným saunováním dosáhnete nejvššího uspokojení, uvolnění a určité životní radosti.

Sauna

    Sauna je původní finské slovo označující malé stavení nebo místnost, která se po vytopení používá jako ohřívárna při saunování. Vnitřek sauny je velmi dobře izolovaný od okolí a vykládaný dřevem, které působí dobře na psychiku člověka. V sauně jsou saunová kamna (finsky kiuas), která obvykle vyhřejí místnost na teplotu od 60 do 120°C, ale lze nalézt sauny i o teplotě 130 až 140°C. Ve finské sauně jsou na kamnech kameny, na které se čas od času nalévá voda, aby vzniklá pára na chvíli zvýšila vlhkost vzduchu. Vlhkost vzduchu v sauně je obvykle relativně malá, několik desítek procent.
    V saunových kamnech se obvykle topí dřevem, ale velmi častá jsou elektrická kamna, zejména v bytech. Někdy je možno se setkat i s naftovými kamny.
    Primitivní sauna může fungovat bez použití saunových kamen. Základem je opět dobře izolovaná stavba, která je ale vytápěna kameny, rozžhavenými venku v otevřeném ohni. To je nejspíš i původní princip vytápění sauny.

Saunování

    Ohřátí těla nad normální tělesnou teplotu je příjemné a relaxující. V sauně se uvolňují unavené svaly a zklidňuje stresovaný mozek protože tělo do krve vyplavuje úlevu přinášející látky jako jsou endorfiny. Neexistuje žádná doporučená doba, po kterou se máte vyhřívat. Platí zde zlaté pravidlo dokud se vám to líbí. Pro lepší prokrvení a pocit ze saunování se saunující často šlehají březovými metlami s listím (finsky vihta).
    Ochlazení těla po ohřátí v sauně se provádí buď prostým pobytem na studeném vzduchu nebo lépe prudkým snížením teploty pomocí sprchy či nejlépe skokem do jezera či bazénu. Skoky do vody se provádějí běžně, i když je vodní hladina zamrzlá. V tomto případě se do ledu vyseká díra, tzvn. avanto. I přesto, že to tak nevypadá, prudké ochlazení vyvolává příjemné pocity.
    Prudké ohřátí a ochlazení těla se opakuje několikrát. Obvyklé pravidlo dokud se vám to líbí je dodržováno i zde. Pravidelné saunování výrazně zlepšuje imunitní systém člověka a vůbec zlepšuje život člověka, proto je často velmi doporučováno.
    Finové se saunují většinou nazí. Pouze v případě, že sauna je veřejná a smíšená, je vhodné si dopředu zjistit, zda se používají plavky, abyste se nedopustili faux pas. Ručníky se v sauně většinou nepoužívají, jen by překážely. Nicméně po saunování je více než vhodné se utřít do sucha. Běžným doplňkem je saunová čepice, která chrání vlasy před horkem.

Omezení pro saunující

    Saunování se nedoporučuje při chorobách srdce a krevního oběhu, ačkoliv není známo žádné úmrtí v sauně. Při kožních chorobách je nutno se poradit s lékařem. Rozhodně není vhodné s takovouto chorobou chodit do veřejné sauny. Do sauny by neměl chodit ani člověk s horečkou, neboť jeho termoregulační systém je narušen. Kromě toho by mohl nakazit spolusaunující.
    Ačkoliv sauna uvolňuje, je to pro tělo extrémní zátěž, a tak se nedoporučuje, aby člověk chodil do sauny velmi unavený nebo nevyspalý. Člověk by neměl být ani hladový nebo naopak přejezený. Stejně tak by neměl mít žízeň.
Protože se člověk během saunování hodně potí, je nutno tělu dodávat dostatečné množství tekutin, v čemž je vhodné pokračovat i po skončení saunování. Finové v sauně běžně popíjejí i alkoholické nápoje, ačkoli se to většinou nedoporučuje, neboť se člověk v sauně velmi snadno opije.
    Při saunování dětí je nutno brát v potaz jejich malé tělo a větší vnímavost vůči změnám teploty. Proto by se neměly saunovat v příliš teplých saunách nebo se vystavovat velkým změnám vlhkosti. Je možno vzít do sauny i několikaměsíční dítě. Je ale třeba být velmi opatrný, protože malé dítě ještě nedokáže dobře ovládat svojí tělesnou teplotu a hrozí jeho přehřátí.

Sauna jako kulturní dědictví
    Sauna je ve Finsku neodmyslitelnou součástí národní kultury. Prakticky je to stejně posvátné místo jako kostel. Sauny v různých variantách je možno nalézt po celém světě. Ve Finsku je sauna běžným zařízením bytu zabudovaným do jádra vedle koupelny, a to i v mnohapodlažních domech. Díky tomu, že ve Finsku jsou velmi oblíbené chaty u jezer v přírodě, dá se říci, že v zemi je více saun než lidí. Přesto i ve Finsku jsou veřejné sauny.

Sauna ve světě

    V Česku jsou známy dva druhy saun, které se však původní finské sauně nepodobají. První je tzv. pára, kde je teplota jen několik °C nad teplotou těla, ale vlhkost je prakticky stoprocentní. V takovéto sauně se velmi dobře prokrví podkoží, ale tělo se neprohřeje. Druhým obvyklým druhem sauny v Česku bývá suchá sauna, kde se teplota pohybuje okolo 100°C, ale na kamna se nepřilévá voda. V zásadě se to nedoporučuje ani zkoušet, protože používaná kamna na to nebývají stavěná a hrozí zranění elektrickým proudem!
   
V Rusku se staví podobné sauny jako jsou finské, jen se jmenují baňa (????).
    V Turecku jsou běžné turecké lázně hamam, které se ale sauně moc nepodobají. Podobné byly i antické římské lázně.
    V Japonsku je možno se setkat s lázněmi, kde postup je opačný než tomu je v sauně. Člověk se prudce ohřeje v horké vodě a pak se pomalu chladí na vzduchu.
    Ve Švédsku jsou také sauny jako doma, jen obvykle nebývají tak teplé a je v nich nižší vlhkost.

Historie sauny

    Původ sauny je nejasný. Finské kmeny si tuto tradici zřejmě přinesly už ze střední Asie, kde je dodnes u kočovných kmenů běžná parní lázeň ve stanu.
    První popisy sauny se objevují v 11. a 12. století. Ve středověku byla parní lázeň vcelku oblíbená v celé Evropě, ale přesto se v 16. století Klaus Magnus zmiňuje, že nikde není parní lázeň tak důležitá jako v severní Evropě. Veřejnou saunu měla prakticky každá vesnice. Pro Finy již tehdy byla součástí jejich každodenního života, místo, kde se setkávali a mluvili spolu. Zároveň byla sauna zřejmě i nejčistší místo ve vesnici, případně domě, takže se používala například i při porodech.
    Finská sauna se v těch dobách od dnešní sauny lišila. Byla to tzvn. kouřová sauna (finsky savusauna). Jejím hlavním znakem je, že je uvnitř celá černá od sazí, protože při jejím vyhřívaní se kouř valí z kamen do místnosti. Jakmile je velká zásoba kamenů v kamnech zahřátá, přestane se topit a může se začít saunovat. Dnes se s takovou saunou můžete stále setkat, i když relativně vzácně. Například nejstarší fungující veřejná sauna ve Finsku,   Rajaportin sauna v Tampere, je sauna kouřová.
    Ze Zimní války se tradují humorné příběhy, kdy se finští vojáci ocitli nechtěně za frontovou linií, protože ta se posunula během doby, kdy se vojáci oddávali sauně, a poté bojovali s Rusy nazí.

Sauna a sex

    Ačkoli se v sauně setkávají nazí lidé obou pohlaví, k sexuálním kontaktům zde nedochází. Zejména proto, že sauna je považována za posvátné místo, takže je podobné chování považováno za zavrženíhodné, ale také proto, že díky vysokým teplotám je každá sexuální aktivita marná. Tělo má mnohem více starostí s prokrvováním a chlazením podkoží, než aby si mohlo dovolit napumpovat krev do pohlavních orgánů. Dá se říct, že sauna, ve které to jde, je špatná sauna. Nicméně slovnímu flirtování se tak přísné meze nekladou.

Sauna - léčí a povzbuzuje

    Pobyt v sauně má na lidský organismus velmi dobrý vliv. Zklidňuje činnost srdce, dýchání se prohlubuje a uvolňuje,   ustupují bolesti kloubů a svalů, regenerují se zažívací orgány a stěny mozkových cév a také ustupují migrény. Sauna uklidňuje a tlumí předešlé rozrušení, tísnivé pocity, nervozitu, nespavost apod. 
    Saunováním dochází k silnému okysličení těla (rozšíření kožních cév) a tvorbě protilátek, pocením se z těla dostávají škodlivé látky. Lidské tělo získává větší odolnost, která je předpokladem růstu obranných schopností organismu, zlepšují se nervově-cévní reflexy, upevňují se kožní a slizniční cévy. 
    Saunování má také příznivý účinek kosmetický. Vyplavuje se maz a nečistoty z kožních pórů, zlepšuje se dýchání kůže, zvětšuje se její vláčnost, svěžest i vzhled. Napomáhá k jemnosti a hebkosti vlasů, zvýšeným prokrvením přispívá i k výživě vlasových kořínků. Dalším kladem je zlepšení prokrvení končetin (příznak tzv. "studených nohou"). 
    Saunování přispívá ke zvyšování odolnosti organismu, není však vhodné k tomu, abyste se snažila zbavit počínající virózy nebo jiné podobné nemoci tím, že se pořádně vypotíte. Každé další zatížení oslabeného organismu může průběh choroby zhoršit. 
    Do sauny se nemá vstupovat po hojném jídle a v žádném případě v alkoholovém opojení, nebo po velkém tělesném či duševním vypětí. V sauně se nesmí spěchat - vždy si na saunování musíte udělat čas. 

Poprvé v sauně 
   Před vstupem do sauny, ale i během pobytu v ní, je potřeba dodržet několik základních pravidel. Tato pravidla nám dopomohou k příznivému otužovacímu efektu. Zásadně platí, že do sauny vstupují návštěvníci úplně nazí. Dnes už jsou sauny přizpůsobeny, jak dámské tak pánské klientele, to znamená, že jsou načasovány zvlášť pro pány a zvlášť pro dámy, čímž se odbourává problematika vzájemného studu. 
    Saunování v plavkách je nejen neefektivní, ale dokonce i z hlediska dopadu na naše zdraví škodlivé. Vznikající pot, který odplavuje veškeré škodlivé toxiny z našeho těla, nemá možnost plynule odcházet z těla, tak by se mohlo lehko stát, že by naši pokožku mohla překvapit alergická reakce v místech, která budou pokryta látkou. 
    Do sauny si vezměte vlastní mýdlo, ručník a tekutiny jako vodu nebo minerálku, které je nutno doplňovat, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Dobrým doplňkem je také lufová žínka, kterou si můžete průběžně masírovat celé tělo a tak usnadnit odvod škodlivých látek z těla a zároveň odstranit odumřelou pokožku. Je to vlastně obdoba peelingu. 

Saunování 
   Před vstupem do sauny (potírny) tělo omyjte mýdlem, abyste zbavila pokožku povrchové špíny. Tak své tělo připravíte na následující otužování. Pak v sauně usedněte či ulehněte na ručník. Délka pobytu v sauně je u dětí zpravidla 5 až 8 minut, u dospělých obvykle nepřekračuje 15 minut. 
    Sedněte si na nejnižší pryčnu, případně lehněte na zem. Na nejnižší pryčně bývá asi o 15 stupňů chladněji než na nejvyšší. A na zemi třeba až o 25 stupňů. Takže když teplota nahoře je 105 stupňů, na zemi je jen 80 stupňů. Nižší teplota než 80 stupňů se pro saunování nedoporučuje. 
    V sauně se hovoří klidně, tlumeným hlasem (někdo raději mlčí). Dochází k intenzivnímu prokrvení tělesné schránky - pokožky, vnitřní orgány se odkrvují. Nedochází však u většiny návštěvníků k žádným nepříjemným pocitům. Jestliže se však dostaví, je lépe saunování přerušit a ochladit se. 
    Po opuštění sauny (potírny) si neochlazujte ihned hlavu, ale nejprve si pomalu opláchněte rukama obličej. Teplotní náraz nebude pro netrénované tělo tak silný. Při prvním cyklu saunování můžete vynechat ponoření do bazénu. Je vhodné vstupovat do bazénu po schodech, skok po hlavě se zásadně nedoporučuje, (prudké ochlazení termoregulačního centra). Avšak o to déle setrvejte venku na studeném vzduchu až do úplného pocitu chladu anebo se ochlaďte studenou sprchou. Velmi vhodné je se po ochlazení zabalit do prostěradla a ulehnout na odpočívadlo k tomu určené. 
    Obvykle se doplňuje ochlazení dechovým cvičením, lehkou rozcvičkou. Při pocitu chladu - zvláště nohou - se vraťte do sauny. Ohřátí a ochlazení střídejte, obvykle stačí 3x. Prodlužování nebo časté a rychlé střídání není vhodné. Zde dělají chybu začátečníci, kteří mají snahu opustit saunu třeba již po dvou minutách, stejně jako po půl minutě pobytu v ochlazovně již chtějí měnit prostředí. 
    Poslední fází je ukončení saunování. Po posledním ochlazení se krátce osprchujte vlažnou vodou. Použití mýdla nebo šamponu na závěr není vhodné, může dojít k podráždění pokožky. Po osušení setrvejte v odpočívárně. 
Po saunování se již nemáte potit. Potíte-li se ještě při cestě domů (třeba na zádech), musíte zřejmě v odpočívárně zůstat déle. 
    Účinek saunování se projevuje až po několika návštěvách, nejlépe jednou týdně. Dochází tak ke zlepšení krevního oběhu a látkové výměny. Sauna slouží jako vhodný trénink k posilování cévního systému, střídáním horka a chladu se nutí sliznice horních cest dýchacích k přizpůsobování se tepelným výkyvům, mohutným prokrvováním zlepšujeme jejích výživu a přívod obranných látek. Výsledkem je pak celková otužilost a odolnost proti infekcím. 
Mocným drážděním potních žláz při saunování je vyvoláno vydatné vylučování vody - pocení - až 1,5 litrů za hodinu. Tím se z organizmu dostávají škodlivé odpadové látky ze svalů, kloubů a nervů. Proto většina návštěvníků sauny pociťuje po saunování zlepšení pohyblivosti, uvolnění, lehkost. Potní žlázy zahajují činnost tehdy, hrozí-li organismu přehřátí - na rozdíl od přehřátí v létě, kdy může dojít k utonutí při náhlém skoku do vody. Při saunování nedochází k vzestupu vnitřní teploty organismu, krátkodobé ochlazení také vede jen k ochlazení povrchu těla. 

Saunování s dětmi 
  Rozhodnete-li se navštívit saunu s malými dětmi, vyberte si raději dobu, kdy je minimální návštěvnost. Děti si musí na nové prostředí zvyknout, čím jsou menší, tím větší pochopení a péči musíte vyvinout. Rozhodně je k pobytu v sauně nenuťte násilím. 
Kdy je saunování nevhodné nebo zakázané 

Neprovádět pomocí saunování přílišné ovlivňování tělesné hmotnosti. Saunováním se nehubne, dochází pouze k pocitu ulehčení (vypocení tekutin).


Jak takové správné saunování probíhá

    Obecně můžete rozlišit několik typů sauny. První druh saunování představuje místnost, kde z trubek vychází horká pára a pobytem v této místnosti se potíte. Pocením odchází z těla škodlivé látky. Když se posléze schladíte ledovou vodou, otužujete své tělo a zbavujete se vyplavených nečistot. Tento druh sauny však nemusím - příliš špatně se mi v horké páře dýchá a velmi mi chybí možnost regulace teploty. Proto dávám přednost klasické "suché" sauně.
    Jak takové správné saunování probíhá? Nejprve je nutné umýt celé tělo mýdlem. Tato procedura je původně z hygienických důvodů, ale správný saunař zná i její další význam. Tělo se zbaví povrchních nečistot a pokožka se lépe připraví na samotné pocení. Jakmile je člověk dostatečně opláchnutý a čistý, vstupuje do potírny. Kolem pasu si omotá prostěradlo. Slabším povahám nedoporučuji otevírat okno nebo dveře se slovy "Tady je ale vedro". Zkušené saunaře by mohl tento přístup vyděsit. Obvykle jsou v sauně místa k sedění ve dvou řadách nad sebou, přičemž nahoře je největší teplo. 
    Člověk tedy sedí nebo leží na svém vybraném místě a potí se. Neměl by v sauně zůstávat příliš krátkou, ani dlouhou dobu. Zkušení saunaři sice obvykle při 80 stupních v sauně usínají a stěžují si na zimu, ale tento přístup také není příliš dobrý. Já si svůj čas v sauně nijak neměřím. Do bazénu jdu ve chvíli, kdy sám vycítím, že je to potřeba. Osprchuji se studenou vodou a za okamžik se ráchám v ledárně. Po studené lázni je možné navštívit odpočívárnu, kde si člověk lehne či sedne na lůžko. Druhou možností je pokračování v saunování, přičemž odpočívárnu saunař navštíví až na závěr. V lázeňské sauně se člověk na závěr zabalil do teplé deky a odpočíval. 
Před poslední saunou je možné strávit chvilku ve sprchách a umýt se mýdlem. Do sauny se poté vstupuje jen na chvilku a na závěr následuje krátká studená sprcha. Zkušení saunaři říkají, že se tím neuzavírají póry a člověk odchází domů plný energie.
    Saunování je zdravý koníček, relaxace i společenská záležitost. Není vůbec neobvyklé, když si dva návštěvníci sauny začnou mezi sebou povídat. Do sauny by však neměli chodit lidé, kteří mají nějaké zdravotní potíže (například se srdcem). 


Hlavní stránka

Zpět